با حمایت ستاد بهینه سازی انرژی و محیط زیست معاونت علمی؛مشعل‌های نسل جدید طراحی شد.

به منظور استاندارد مصرف انرژی در  ایستگاه تقلیل فشار گاز در کشور،  مشعل‌های نسل جدید (از نوع ماژولار و دمنده دار) طراحی و راه اندازی  شدند. به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی، مصطفی صفری مدیر عامل شرکت دانش بنیان بهینه سازان صنعت تأسیسات با تاکید بر اهمیت استاندارد معیار مصرف انرژی در کشور گفت: یکی از راهکارهای کاهش مصرف انرژی در این گرم‌کن‌های تقلیل فشار گاز، جایگزین کردن مشعل‌های موجود با مشعل‌های دمنده‌دار با راندمان بالا، دامنه تنظیم مناسب، ظرفیت حرارتی بهینه و کارکرد آسان است، برخلاف مشعل‌های  اتمسفریک(که در آن اختلاط هوا و گاز به‌خوبی انجام نمی‌شود) در مشعل‌های دمنده دار، مخلوطی حاوی کل هوای مورد نیاز برای احتراق، تشکیل می‌شود. درنتیجه در همه ظرفیت‌ها، هوا به نسبتی یکسان وجود دارد.
وی افزود: از دیگر مزیت‌های این مشعل شکل شعله آن است که آلاینده‌های کمی تولید می‌کند. مقادیر احتراق دقیق مشخص‌شده‌اند و قابل تغییر نیستند.
این فعال حوزه فناوری در خصوص مشعل پیشنهادی با توجه به شرایط فعلی و  بررسی‌های فراوان سه نوع مشعل کامپکت تجاری،  صنعتی و عملیاتی قابل ارائه خواند و گفت:  با توجه به امکانات موجود و جایگزینی سریع می‌توان از نوع مشعل‌های کامپکت تجاری که در ایران قابلیت تولید آن وجود دارد استفاده کرد  و سایر نمونه‌ها به دلیل عدم دسترسی به تکنولوژی ساخت آن‌ها قابل‌ارائه نیست.وی در ادامه با تعریفی آر مشعل‌های تجاری از نوع کامپکت افزود:  مشعل‌های تجاری از نوع کامپکت به دلیل قابلیت تولید در ایران، دسترسی به قطعات و خدمات مناسب و نگهداری آسان و همین‌طور تکنولوژی ساده‌تر آن‌ها نسبت به سایر پیشنهادها (مشعل‌ها)، جایگزینی مناسب است.
خصوصیات مشعل کامپکت
صفری با اشاره به استفاده از مشعل کامپکت به‌منظور بهینه‌سازی و کاهش مصرف سوخت در کشور بیان کرد: این مشعل  باید دارای مکانیزم کنترل میزان هوا و گاز هم‌زمان بوده و از نوع مدولار تهیه شود تا بتوان دما را به‌طور ثابت نگه‌داشته و تعداد خاموش و روشن شدن آن باعث بروز مشکلات نشود بنابراین مشعل با توجه به نیاز مصرف، کنترل‌شده و از خاموش یا روشن شدن پی‌درپی جلوگیری می‌شود و بدین ترتیب دمای مناسب به دست می‌آید.
مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان بیان کرد: به‌منظور بهینه‌سازی و کاهش مصرف سوخت برای مشعل‌های دمنده دار، یک سیستم کنترلی با منطق کنترلی جدید و منحصربه‌فرد برای این مشعل در نظر گرفته شد در این سیستم،  دمای مناسب (ایده آل) خروجی از گرم‌کن روی یک عدد خاص تنظیم می‌گردد. سیستم کنترلی، دمای واقعی خروجی از گرم‌کن را با دمای ایده آل مقایسه می‌کند.
وی در ادامه با اشاره به نحوه کارکرد مشعل کامپکت بیان کرد: درصورتی‌که دمای واقعی خروجی از گرم‌کن، بسیار کمتر از دمای ایده آل باشد، به مشعل دستور روشن شدن و کار کردن با حداکثر ظرفیت را می‌دهد که این کار، مستلزم باز شدن کامل دریچه فن هوای ورودی به مشعل است. درصورتی‌که دمای واقعی خروجی از گرم‌کن تا حدودی کمتر از دمای ایده آل باشد، به مشعل دستور روشن شدن را می‌دهد اما لزومی به کار کردن با ظرفیت حداکثر نیست. بنابراین دریچه فن هوای ورودی به مشعل  تا حدود مناسب و به‌صورت مدولار باز می‌شود.
صفری بابیان اینکه یکی از مشکلات اصلی موجود در ایستگاه‌ها عدم وجود برق و یا قطعی آن در برخی ساعات است، گفت: در این طرح به‌منظور حذف این مشکل از موتور برق پایه گازسوز استفاده‌شده است. در ایران تمام شرکت‌های واردکننده ژنراتورهای پایه گازسوز، به‌غیراز یک مورد، دارای ژنراتورهایی با  مقادیر تولید انرژی ۱۰KVA به بالا هستند که این مقدار بسیار بیشتر از توان موردنیاز برای قسمت برقی سیستم کنترلی بزرگ‌ترین مشعل دمنده دار مورداستفاده در این پروژه است.

منبع:معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری