004-dar-yek-negah

 

روایت داستان زندگی شرکت «بهینه سازان صنعت تأسیسات»:

 

 

1373: آزمایشگاه سوخت و احتراق (جد بزرگ شرکت بهینه سازان!) در سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران بدنیا آمد!

1373 تا 1383: تحقیقات اولیه و چندین پروژه پژوهشی بر روی بهینه سازی مشعل‌ها در آزمایشگاه انجام شد.

13 آبان ماه 1383: شرکت «بهینه سازان صنعت تأسیسات» رسما تأسیس و ثبت شد. (تولدت مبارک!)

1383تا 1385: دوره کودکی شرکت با انجام دو پروژه «بهینه سازی 5000 موتورخانه» و «نظارت بر تبدیل سوخت 33 کارخانه قند» گذشت!

1386: با برنده شدن در اولین مناقصه وارد عرصه ممیزی انرژی در ساختمان و صنعت شدیم. از آن زمان تا کنون بیش از یک میلیون متر مربع ساختمان و بیش از 50 کارخانه را ممیزی کرده ایم!

1387: به عنوان اولین شرکت بازرس معیارهای مصرف انرژی صنایع در ایران انتخاب شدیم و در 11 صنعت مختلف شروع بکار کردیم. بعدها حوزه فعالیت مان را به 20 صنعت و همینطور ساختمان گسترش دادیم و همواره از سایر رقبای این بخش در کشور پیش بوده ایم.

1387: به توصیه انجمن صنعت تأسیسات، قرارداد بهره برداری از آزمایشگاه مرجع رادیاتور و کانوکتور را با شرکت آلفام بستیم. در سال 95 آزمایشگاه را بطور کامل خریداری و به شرکت منتقل کردیم. این آزمایشگاه از زمان تأسیس تا کنون مهم‌ترین آزمایشگاه مرجع آزمون استاندارد رادیاتور در ایران بوده است.

1388: با انجام یک پروژه پژوهشی در شرکت گاز، پیش نویس استاندارد معاینه فنی موتورخانه‌ها را نوشتیم. این پیش‌نویس بعدها با اصلاحات کمی به صورت استاندارد ملی 16000 درآمد و در سال 95 اجرای آن در تمام دستگاه‌های دولتی اجباری شد.

1388: کار معاینه فنی موتورخانه‌ها را از طریق ستاد محیط زیست و توسعه پایدار به شهرداری تهران معرفی کردیم. از آن زمان تا کنون هر ساله معاینه فنی موتورخانه‌ها در تمام مناطق شهرداری تهران انجام شده و شرکت بهینه سازان نیز با انجام معاینه فنی بیش از 450 واحد موتورخانه پیشتاز بی چون و چرای این عرصه بوده است.

1389: با توجه به لزوم نگرش سیستماتیک به مقوله بهبود مستمر در کاهش مصرف انرژی استقرار سیستم مدیریت انرژی در ساختمان‌های دولتی و مراکز صنعتی را آغاز کردیم.

1389: با دعوت وزارت جهاد کشاورزی به عضویت کارگروه بهینه‌سازی مصرف انرژی در مرغداری‌های کشور در آمدیم و از آن پس به عنوان مشاور با وزارتخانه‌های نفت و جهاد کشاورزی و همچنین تولیدکنندگان تجهیزات مرغداری همکاری داشتیم. این همکاری منجر به تدوین استاندارد معیار مصرف مرغداری و استانداردهای مرتبط با تجهیزات مورد استفاده در سالن‌های مرغداری و همچنین تهیه دستورالعمل تأیید صلاحیت مجموعه‌های فعال در زمینه تجهیز سالن‌های مرغداری کشور توسط کارشناسان این شرکت شده است.

1388: برای اولین بار در شرکت به سراغ گرمکن‌های ایستگاه‌های تقلیل فشار گاز رفتیم. حاصل تلاش ما در این مدت تدوین نقشه راه «کاهش مصرف انرژی در ایستگاه‌های تقلیل فشار گاز کشور»، تدوین دستورالعمل «بهینه‌سازی ایستگاه‌های تقلیل فشار گاز کشور»، تدوین دستورالعمل «ممیزی گرمکن‌های ایستگاه‌های تقلیل فشار گاز»، طراحی و ساخت اولین نمونه مشعل دمنده‌دار مدولار برای استفاده در ایستگاه‌های تقلیل فشار گاز کشور و توسعه آن در ظرفیت‌های مختلف، طراحی و ساخت سیستم کنترل هوشمند مشعل‌های دمنده‌دار و اتمسفریک، طراحی سیستم‌های بازیافت حرارت در گرمکن‌های ایستگاه‌های تقلیل فشار گاز، طراحی، ساخت، نصب و تدوین استاندارد استفاده از دمپر در گرمکن‌های ایستگاه‌های تقلیل فشار گاز و بهینه‌سازی مصرف انرژی توسط راهکارهای کم‌هزینه در بیش از 250 ایستگاه بوده است که در مجموع منجر به کاهش بیش از 50 میلیون مترمکعب در مصرف گاز طبیعی شده است. تلاش‌های ما در این زمینه منجر به دریافت پروانه پژوهش از وزارت نفت در زمینه ایستگاه‌های تقلیل فشار گاز شد.

1391: آزمایشگاه سوخت و احتراق را با یک توسعه جهشی به مرکز ملی آزمون و تحقیقات سیستم‌های گرمایشی تبدیل کردیم. این آزمایشگاه در زمان شروع بکار تنها دو بستر تست مشعل 70 و 480 کیلووات داشت اما اکنون 9 بستر تست برای آزمون‌های مختلف ایمنی، عملکرد و برچسب انرژی برای انواع مشعل  (در تمام ظرفیت‌ها)، دیگ (تا ظرفیت 400 کبلووات) و هیتر (تا ظرفیت 300 کیلووات) در این مرکز فعال است.

1392: طراحی و ساخت آزمایشگاه برای دیگران را شروع کردیم. با استفاده از دانش و تجربه‌ای که از توسعه آزمایشگاه‌های خود بدست آورده بودیم به شرکت‌های بزرگ تولید کننده تجهیزات حرارتی مانند «ایران مشعل»، «شوفاژکار»، «پاکمن»، «طیوران ابزار» و … خدماتی را در خصوص طراحی، ساخت و تأیید صلاحیت آزمایشگاه ارائه کرده ایم. در حال حاضر بزرگترین پروژه مان در این حوزه، «طراحی و ساخت مجموعه آزمایشگاه‌های لوازم گازسوز شرق کشور» است.

1394: پس از آنکه قراردادی با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای اجرای طرح آزمایشی ارتقای کارایی موتورخانه‌های 200 ساختمان در شهر تهران منعقد کردیم به عنوان شرکت دانش بنیان تولید کننده کالا و خدمات انتخاب و تأیید صلاحیت شدیم.

1394: از سوی سازمان پزوهش‌های علمی و صنعتی ایران به عنوان برترین شرکت دانش بنیان مستقر در مرکز رشد واحدهای فناور انتخاب شده و جایزه گرفتیم!

همچنین در طی این سالها توفیق داشته ایم خدمات مختلفی از جمله تدوین چندین و چند استاندارد ملی بسیار مهم، برگزاری دوره‌های آموزشی تخصصی و عمومی متعدد در سراسر کشور ارائه نموده و همچنین به سهم خود حضوری فعال و مؤثر در مجامع حرفه‌ای و صنفی و کانون‌های مشورتی و بزنگاه‌های تصمیم سازی برای حوزه انرژی و استاندارد کشور داشته باشیم.