023-moayene-fani1

023-moayene-fani2

«بازرسی موتورخانه‌ها»، روشی بسیار سودمند، کم هزینه و زود بازده برای عارضه یابی، کاهش مصرف انرژی و کاهش تولید گازهای آلاینده محیط زیست در بخش ساختمان است. بیش از یک دهه از زمانی که برای اولین بار ایده اولیه بازرسی موتورخانه‌ها در این شرکت شکل گرفت می‌گذرد.

از آن زمان تاکنون مطالعات، آزمایش‌ها و پروژه‌های عملی متعددی روی این موضوع انجام شده و این ایده در میادین مختلف علمی و عملی محک خورده و به مرور تکامل یافته است؛ به گونه‌ای که امروز دستورالعمل بازرسی موتورخانه‌ها در قالب یک استاندارد ملی مهم به شماره ISIRI 16000 تدوین شده است.

در حال حاضر ۳۴% مصرف سوخت کشور به ساختمان‌های خانگی، تجاری، اداری و عمومی اختصاص دارد که بزرگترین بخش مصرف کننده انرژی نهایی در کشور ماست. با رشد جمعیت و رشد فزاینده‌‌ مصرف انرژی در این بخش (در حدود ۱۰ درصد) نگرانی‌های جدی از بابت تهدید آینده ذخایر انرژی و سلامتی و محیط زیست کشور وجود دارد و لزوم بیش از پیش مصرف بهینه انرژی را نمایان می‌سازد.

 تنظیم دقیق مشعل و بهینه سازی احتراق مطابق با استاندارد

موضوع اصلی در بازرسی موتورخانه، «تنظیم دقیق مشعل و بهینه سازی احتراق مطابق با استاندارد» است. این کار با کمک دستگاه آنالیز دود و بوسیله کارشناسان آموزش دیده انجام می‌شود. مهم‌ترین دستاورد این عمل نیز کاهش مصرف سوخت به میزان حداقل ۱۵ درصد و کاهش گازهای آلاینده بویژه مونواکسید کربن به میزان ۹۵ درصد است.

البته موارد دیگری نیز در بازرسی موتورخانه مد نظر است که عبارتند از: «بررسی کامل ساختمان و اجزای موتورخانه و تهیه شناسنامه فنی برای موتورخانه»، «اندازه‌گیری و تنظیم قدرت مکش دودکش به منظور کاهش تلفات حرارتی از دودکش»، «تهیه گزارشی از مشکلات موتورخانه و راه‌ حل‌ها» و «نصب برچسب بازرسی»

شرکت بهینه‌سازان صنعت تأسیسات با بهره‌گیری از تیم‌های متعدد و کارآزموده بازرسی موتورخانه به همراه انواع دستگاه‌های آنالیزگر دودکش و سایر تجهیزات مورد نیاز برای این امر، در حال حاضر به عنوان شرکت پیشرو در زمینه بازرسی موتورخانه شناخته شده است و با تجربه اجرای طرح در بیش از ۶۰۰۰ واحد موتورخانه در سطح کشور آماده اجرای بازرسی در ظرفیت‌های مختلف موتورخانه در کلیه ساختمان‌های مسکونی، عمومی و اداری است.